Wymiana opon na zimowe – w trosce o Twoje bezpieczeństwo

wymiana oponZima nieubłaganie zbliża się wielkimi krokami – czas więc zabrać się za wymianę opon z letnich na zimowe. Jest to bowiem pora, zaśnieżonych i oblodzonych dróg, które przysparzają kierowcom wielu problemów. Mimo, iż większość z nas zdaje sobie sprawę z ogromnej wagi zmiany ogumienia, część kierowców wciąż uważa to jednak za bezzasadne i sprzeciwia się uregulowaniu tego w ustawie. Nie są oni bowiem świadomi, jak bardzo wymiana opon wpływa na bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i innych uczestników ruchu. Dlatego w niniejszym artykule postaramy się wytłumaczyć, dlaczego czynność ta jest aż tak istotna, a także omówić wszystkie aspekty prawne z nią związane.

Po co to wszystko?

Jasnym jest, że zimowe opony znacząco wpływają na bezpieczeństwo na drodze. W jaki jednak sposób kawałek gumy może zmniejszyć ryzyko wypadku podczas prowadzenia pojazdu zimową porą? Jest to zasługa użytej do produkcji opon zimowych specjalnej mieszanki gumowej, zachowującej elastyczność w niskich temperaturach oraz posiadającej specyficzną rzeźbę bieżnika (z dużymi blokami w strefie barkowej i dużą ilością odpowiednio ukształtowanych nacięć lamelkowych). Dzięki temu, opony zapewniają optymalne osiągi w tak niekorzystnych warunkach jak śnieg, deszcz czy oblodzone jezdnie. Gwarantują bowiem świetną przyczepność na śniegu i błocie pośniegowym, co znacząco poprawia kierowalność, hamowanie czy przyśpieszanie podczas jazdy. Ponadto, zimowe opony posiadają specjalny układ rowków, zapewniających bardzo dobre odprowadzanie wody. Ogólnie mówiąc, w warunkach zimowych opony zimowe przewyższają więc opony letnie we wszystkich parametrach związanych z bezpieczeństwem jazdy.

Aspekt prawny

W polskim ustawodawstwie od kilku lat panuje niemałe zamieszanie związane z wymianą opon zimowych. Zdezorientowani kierowcy nie wiedzą w końcu, czy jest to obowiązkowe, czy nie – a jeśli tak, to kiedy opony należy wymienić? Mimo, iż w wielu europejskich krajach istnieje obowiązek zmiany ogumienia przed zimą, w Polsce kierowcy wciąż nie są do tego zobligowani. Sytuacja ta może się jednak wkrótce zmienić. Co jakiś czas pojawiają się bowiem kolejne projekty ustaw, zakładające wprowadzenie takiego obowiązku. Przykładowo, dwa lata temu do Sejmu wniesiono projekt ustawy obligującej kierowców do zmiany wszystkich opon w samochodzie na zimowe w okresie od 1 listopada do 31 marca, pod rygorem mandatu karnego w wysokości 500zł. Mimo, iż ustawa ta nie przeszła drogi legislacyjnej, spodziewać się można, że wkrótce stworzone zostaną kolejne takie projekty – jest to bowiem temat wzbudzający w Polsce wiele dyskusji i kontrowersji, jednak z pewnością wart prawnego uregulowania.

Kiedy zmienić opony?

Zmieniający się klimat sprawia, że trudno jest jednoznacznie wyznaczyć odpowiedni moment na wymianę ogumienia. Wielu kierowców zwleka więc jak najdłużej ze zmianą opon na zimowe, co później powoduje ogromne kolejki pod warsztatami samochodowymi. Oczywiście czynności tej można także dokonać samodzielnie, co każdy kierowca posiadający jakiekolwiek doświadczenie z pewnością potrafi zrobić. Warto jednak wspomnieć, iż zdaniem fachowców, że opony najlepiej jest zmieniać z letnich na zimowe wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza.