Turbo Timer – automat, który zadba o turbosprężarkę

turbo timerW jednym z naszych wcześniejszych artykułów przedstawiliśmy, w jaki sposób można zadbać o turbosprężarkę. Wiedza ta jest bardzo ważna, ponieważ warunki pracy tego podzespołu są bardzo trudne – jest ona narażona na wysokie temperatury, duże ciśnienie i wysoką prędkość obrotową jej elementów. Wszystkie te problemy mają drastyczny wpływ na jej wytrzymałość i mogą prowadzić do jej uszkodzeń. Na szczęście, poprzez odpowiedni sposób traktowania pojazdu, można skutecznie zminimalizować ryzyko awarii i zwiększyć swoje szanse na to, że turbosprężarka nie będzie wymagała naprawy przez setki tysięcy przejechanych kilometrów. Niektórzy uważają jednak te działania za nieco uciążliwe i z tego powodu ograniczają ich stosowanie. Na potrzeby tych osób, firmy z branży motoryzacyjnej opracowały urządzenie, którego zadaniem jest zadbać o turbosprężarkę w imieniu właściciela pojazdu. Urządzenie to nazywa się Turbo Timer i dla wielu jest z pewnością ciekawą propozycją.

Jak działa Turbo Timer?

Turbo Timer jest urządzeniem z wyglądu przypominającym nieco radio. Zresztą, tak jak i radio, montowany jest w desce rozdzielczej. Jednak jego zadanie jest zupełnie inne – ma ono podtrzymać działanie silnika przez pewien czas po wyłączeniu stacyjki przez kierowcę i opuszczeniu przez niego pojazdu. Po co? Odpowiedź jest niezwykle prosta. Zapewnia w ten sposób obieg oleju na biegu jałowym, pozwalając na optymalne wychłodzenie się turbosprężarki po podróży, w ten sposób dbając o jej kondycję i zapobiegając szybszemu zużyciu. Czas, przez jaki silnik ma pozostać uruchomiony, jest ustawiany ręcznie (jednorazowo, choć z możliwością zmiany) przez kierowcę i zazwyczaj wynosi od pół minuty do minuty, co w zupełności wystarcza na prawidłowe wychłodzenie podzespołów.

Bezpieczeństwo związane z użytkowaniem Turbo Timera

U wielu kierowców świadomość pozostawienia samochodu „bez opieki” z włączonym silnikiem budzi pewne obawy. W przypadku zastosowania Turbo Timera są one jednak nieuzasadnione. Urządzenie wpięte jest w układ elektryczny już „za” instalacjami zabezpieczającymi, takimi jak alarm czy immobilizer. To powoduje, że w momencie wykrycia włamania, czy nawet demontażu Turbo Timera, zapłon i tak zostanie odcięty, nie pozwalając na kradzież samochodu.

Turbo Timer jest niewątpliwie ciekawą propozycją, dzięki której można bez konieczności zmiany swoich przyzwyczajeń zadbać o kondycję turbosprężarki. Staje się jeszcze ciekawszą propozycją, gdy jego cenę (zazwyczaj poniżej 100 zł) porównamy do kosztów zakupu lub regeneracji turbosprężarki, które w renomowanych zakładach zajmujących się naprawą i regeneracją tych urządzeń, takich jak Turbor, wynoszą co najmniej kilkaset, a często nawet kilka tysięcy złotych.