Archiwa tagu: oszczędności

Czarne skrzynki w samochodach

Czarne skrzynki w samochodachCzarne skrzynki to urządzenia od dawna stosowane w wielu maszynach transportowych. Najczęściej kojarzymy je z samolotami, choć spotkać można je także w pociągach lub ciężarówkach. Stosunkowo świeżym w naszym kraju, choć popularnie stosowanym za granicą pomysłem jest montowanie ich także w… samochodach osobowych. W jakim celu? To postaramy się przedstawić w dzisiejszym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Czytaj dalej

Reduktor zużycia paliwa, czyli „ściema” dla oszczędnych

reduktor zużycia paliwaMimo, że obecnie ceny paliw utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie, na rynku motoryzacyjnym wciąż obecna jest tendencja do stosowania rozwiązań pozwalających na zmniejszenie zużycia paliwa. Wiele z nich to sprawdzone metody, takie jak na przykład wykorzystanie turbosprężarki, kompresora czy napędu hybrydowego. Jednak w sprzedaży, szczególnie tej internetowej, można znaleźć także inne, „cudowne” rozwiązania, które rzekomo pozwalają w prosty sposób zaoszczędzić naprawdę duże ilości paliwa. Jedną z nich jest reduktor zużycia paliwa, czyli małe, elektroniczne urządzenie podpinane do gniazda zapalniczki. Co więcej, opisy aukcji brzmią bardzo przekonująco, a osiągane dzięki nim efekty są poparte badaniami. W istocie, jest to jednak tylko próba oszukania kierowców, poszukujących oszczędności podczas podróżowania. Dlaczego nie warto wierzyć ofertom tego typu sprzętu?

Czytaj dalej

Turbo Timer – automat, który zadba o turbosprężarkę

turbo timerW jednym z naszych wcześniejszych artykułów przedstawiliśmy, w jaki sposób można zadbać o turbosprężarkę. Wiedza ta jest bardzo ważna, ponieważ warunki pracy tego podzespołu są bardzo trudne – jest ona narażona na wysokie temperatury, duże ciśnienie i wysoką prędkość obrotową jej elementów. Wszystkie te problemy mają drastyczny wpływ na jej wytrzymałość i mogą prowadzić do jej uszkodzeń. Na szczęście, poprzez odpowiedni sposób traktowania pojazdu, można skutecznie zminimalizować ryzyko awarii i zwiększyć swoje szanse na to, że turbosprężarka nie będzie wymagała naprawy przez setki tysięcy przejechanych kilometrów. Niektórzy uważają jednak te działania za nieco uciążliwe i z tego powodu ograniczają ich stosowanie. Na potrzeby tych osób, firmy z branży motoryzacyjnej opracowały urządzenie, którego zadaniem jest zadbać o turbosprężarkę w imieniu właściciela pojazdu. Urządzenie to nazywa się Turbo Timer i dla wielu jest z pewnością ciekawą propozycją. Czytaj dalej

Czujniki ciśnienia w oponach, czyli obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu

czujniki ciśnienia w oponachDecyzją Unii Europejskiej każdy nowy samochód sprzedany po dniu 1 listopada 2014 roku musi być wyposażony w czujniki ciśnienia w oponach w postaci systemu TPMS. Jako powód takiego stanu rzeczy uznaje się fakt, że niewłaściwy poziom ciśnienia w ogumieniu powoduje jego szybsze zużycie, a także zwiększa zużycie paliwa oraz ma negatywny wpływ na wartości trakcyjne samochodu i komfort jazdy. W naszym serwisie chcielibyśmy dziś przyglądnąć się temu, jak działa system TPMS i czy jego stosowanie faktycznie wpływa pozytywnie na te aspekty użytkowania samochodu.

Czytaj dalej

Eco-driving, czyli sposób na oszczędności na drodze

eco-drivingW ostatnich kilku latach niezwykle ważnym pojęciem motoryzacyjnym staje się eco-driving. Mimo, że obecnie ceny paliw znacząco spadły, wciąż pozostają one na stosunkowo wysokim poziomie, dlatego kierowcy szukają sposobów, dzięki którym każdy kilometr mógłby przynieść pewnie oszczędności. Eco-driving jest najpopularniejszym i najłatwiejszym rozwiązaniem, które pozwala na uzyskanie tych oszczędności, ponieważ jedyne, czego wymaga od kierowcy, to zmiana przyzwyczajeń i odrobina cierpliwości. Ponadto, podróżowanie według eko-zasad uznawane jest za mniej szkodliwe dla środowiska i nieco bezpieczniejsze. Jakie są podstawowe zasady oszczędnej jazdy? O tym już za chwilę. Czytaj dalej