Samoobsługowe warsztaty samochodowe

samoobsługowe warsztaty samochodoweKierowcy samochodów coraz rzadziej decydują się na posiadanie własnych, dobrze wyposażonych warsztatów samochodowych. Naprawa nowoczesnego auta wymaga znacznie większych umiejętności, niż jeszcze kilka lat temu. A jeśli nawet mają te umiejętności, nie chcą wydawać fortuny na narzędzia, jakie są do tego potrzebne, a które przydadzą im się być może jedynie kilka razy. Co więc mają zrobić ci, którzy lubią czasem „pobrudzić ręce”, naprawiając swój własny samochód? Jest na to odpowiedź – sprawdzić, czy w pobliżu są jakieś samoobsługowe warsztaty samochodowe.

Jak działają samoobsługowe warsztaty samochodowe?

Nietrudno jest domyślić się, że idea istnienia samoobsługowych warsztatów samochodowych polega na możliwości wynajęcia w pełni wyposażonego warsztatu na pewien określony czas, by móc wykonać wszystkie niezbędne prace. Czynności, które są możliwe do wykonania w takim warsztacie jest wiele, zaś ich wykonanie zależy wyłącznie od umiejętności klienta. Mniej wprawni mogą zacząć od umycia podwozia pojazdu lub tapicerki, wykonać przegląd techniczny czy wymianę oleju i podstawowych materiałów eksploatacyjnych oraz podstawowe naprawy i prace konserwacyjne. Bardziej obeznani z obsługą narzędzi mogą zdecydować się na trudniejsze naprawy, a nawet diagnostykę, o ile tylko warsztat dysponuje odpowiednim sprzętem.

Ile to kosztuje?

Wielu obawia się odpowiedzi na to pytanie, jednak potrafi ona bardzo pozytywnie zaskoczyć. Wynajęcie stanowiska bez podnośnika na godzinę może kosztować już od kilkunastu złotych, a około 20-30 zł w przypadku warsztatu wyposażonego w podnośnik. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by wynająć go na dłuższy czas, jeżeli zachodzi taka potrzeba. W zależności od decyzji właściciela warsztatu, wynajęcie narzędzi może być wliczone w cenę, lub dostępne za dodatkową opłatą, najczęściej rzędu kilkunastu złotych. Jest to więc rozwiązanie znacznie bardziej opłacalne od utrzymywania własnego, przydomowego warsztatu, a także korzystniejsze od zlecania prostych prac mechanikowi.

Gdzie znaleźć samoobsługowy warsztat samochodowy?

Niestety, sieć tego typu usług nie jest jeszcze w Polsce zbyt rozwinięta, choć z każdym rokiem przybywa kolejnych placówek, które udostępniają „domowym mechanikom” powierzchnię warsztatu. Obecnie można je znaleźć w niemal każdym większym mieście, ponieważ to tam znajduje się największe zapotrzebowanie. Warsztaty takie są najczęściej czynne całą dobę, dlatego łatwo jest znaleźć termin dogodny dla siebie. Jedynym warunkiem jest rezerwacja z pewnym wyprzedzeniem – warsztatów takich jest wciąż zbyt mało, dlatego większość z nich jest zajętych przez niemal cały czas.