Samodzielna naprawa turbosprężarki

samodzielna naprawa turbosprężarkiTurbosprężarka to urządzenie, które obecnie montowane jest w większości pojazdów. Jednak jak każdy inny podzespół silnika, po pewnym czasie eksploatacji zużywa się i jej serwisowanie staje się nieuniknione. Jednak czy można dokonać tego samemu? Czy narzędzia, które możemy znaleźć w warsztacie wystarczą, by poradzić sobie z demontażem i montażem turbosprężarki? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.


Demontaż oraz montaż turbosprężarki

Turbosprężarka w silniku może ulegać awariom wynikającym z jej zużycia już po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów. Sama operacja wymontowania tego podzespołu z silnika nie jest zbyt skomplikowana i najczęściej wiąże się z odkręceniem kilku śrub i opasek zaciskowych – nie potrzeba w tym celu specjalistycznych narzędzi i najczęściej można wykonać tę pracę samodzielnie. Podobnie jest z montażem – to bardzo podobny proces, różnica polega tylko na wykonaniu czynności w odpowiedniej kolejności.

Wymiana elementów turbosprężarki

Rozmontowanie obudowy turbosprężarki także nie należy do rzeczy trudnych, jednak nie zalecamy zajmować się tym samemu – problemy zaczynają się, gdy uzyskany zostanie dostęp do elementów wewnętrznych. Na rynku części zamiennych są dostępne zestawy naprawcze do turbosprężarek różnych typów, jednak bez odpowiedniej wiedzy i wprawy, przeprowadzenie regeneracji z ich użyciem we właściwy sposób jest niemal niemożliwe. Naprawa turbosprężarki rzadko kiedy sprowadza się do wymiany uszczelnień, dokładnego wymycia części i ponownego montażu. Najczęściej konieczna okazuje się wymiana wałka lub wirników, a to zaś pociąga za sobą obowiązek ich wyważenia, które wymaga specjalistycznego, zaawansowanego technicznie sprzętu. Ponadto trzeba pamiętać, że jest to bardzo brudna i ryzykowna praca. Trzeba uważać na lejący się z wnętrza obudowy olej, który służy do smarowania elementów, a także bardzo uważać na małe elementy wewnętrzne, które są łatwe do zagubienia. Szczególne znaczenie ma też kolejność demontowanych części, gdyż ich złe zamontowanie może spowodować szybką i dużo poważniejszą awarię podzespołu, a nawet i całego silnika – koszty usunięcia takiej awarii mogą być bardzo wysokie.

Co zatem zrobić w przypadku awarii turbosprężarki?

Samodzielna naprawa turbosprężarki w warunkach domowych w zasadzie nie jest możliwa. Dlatego w sytuacji, gdy turbosprężarka ulega awarii lub wskazuje na duże zużycie elementów, najlepiej udać się do profesjonalnej firmy zajmującej się diagnostyką i regeneracją turbosprężarek, jak np. Turbor. Specjaliści z takich firm są w stanie zdiagnozować problem oraz doradzić najlepszy i najkorzystniejszy sposób jego rozwiązania i maksymalnie zredukować związane z tym koszty.

Ilustracja: turbocompressori.net

  • Aneta Badosz

    Sama się na tym nie znam, ale niedaleko mnie w Łodzi jest serwis http://www.turbo-tech.eu gdzie panowie zrobili regenerację turbosprężarki zamiast wstawiać od razu nową.