Rowerowa pomoc drogowa

rowerowa pomoc drogowaAwarie mogą zdarzyć się każdej maszynie. Wie o tym dobrze każdy, kto choć raz w życiu musiał wzywać pomoc drogową, gdy jego samochód odmówił posłuszeństwa na drodze. O ile jednak usługa ta w przypadku samochodów i innych pojazdów silnikowych jest dość popularna, o tyle niektórzy uczestnicy ruchu drogowego nie mają takiego komfortu. Mowa tu o rowerzystach, którzy stanowią niemały odsetek wszystkich uczestników naszych dróg. Mimo, że rower to stosunkowo prosta maszyna, także i ona może ulec awarii uniemożliwiającej dalszą jazdę, zaś jedyne co pozostaje pechowemu kierowcy to zaciągnięcie dwukołowca do domu lub, w sprzyjających okolicznościach, „załadowanie” się z nim do miejskiej komunikacji. Ta sytuacja zmieniła się nieco w tym roku w Poznaniu – tam bowiem rozpoczęła działalność rowerowa pomoc drogowa na telefon.

Pomysł na biznes czy zabieg reklamowy?

Jak na razie pomysł jest zbyt świeży, by jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością jest to świetny zabieg marketingowy poznańskiej firmy One More Bike, która wprowadziła tę usługę do swojej oferty. W ten prosty, a przy tym być może przydatny dla wielu rowerzystów w kłopocie sposób może ona promować firmowane przez siebie rowery transportowe, nazywane częściej cargo bike’ami. Te właśnie rowery są bazą dla mobilnego mechanika.

W czym pomaga rowerowa pomoc drogowa?

Mechanik, by był mobilny, musi ograniczyć ilość wykorzystywanego sprzętu. Dlatego mobilny serwisant rowerowy, nie mając przy sobie w pełni wyposażonego warsztatu, nie wykona kompleksowych napraw każdego elementu. Jego pomoc z powodzeniem przyda się jednak, gdy zbyt trudna okaże się samodzielna wymiana dętki, centrowanie koła czy regulacja przerzutek i hamulców, a także we wszystkich przypadkach pomniejszych napraw. Mechanik wozi ze sobą wszystkie niezbędne narzędzia, a także podstawowe elementy eksploatacyjne i części zamienne.

Kiedy i gdzie można znaleźć rowerowego mechanika?

Firma One More Bike jest pionierem tego typu usługi na skalę krajową, zaś sam projekt jest dopiero w fazie początkowej. Mobilnego mechanika można spotkać na najpopularniejszych w Poznaniu trasach rowerowych w każdy weekend, gdy tylko pogoda będzie odpowiednia. Dokładny rejon działania serwisanta w danym dniu jest publikowany na facebookowym profilu przedsiębiorstwa, dzięki czemu można zawsze być poinformowanym o dostępności jego pomocy.

Projekt wszedł w życie na początku września br., jednak założeniem jest, by był kontynuowany każdej wiosny, lata i jesieni w weekendowe dni. Czy okaże się sukcesem? Tego nie wiemy, ale od samego początku wzbudził duże i przy tym zasłużone zainteresowanie.