Regeneracja wtryskiwaczy – na czym polega?

regeneracja wtryskiwaczyKażdy silnik spalinowy zawiera wiele elementów i podzespołów, które na co dzień pracują w trudnych warunkach i muszą opierać się dużym obciążeniom przy każdym cyklu pracy jednostki napędowej. Elementy te są szczególnie narażone na zużycie, dlatego ich awaria po pewnym czasie jest po prostu nieunikniona. Przykładem tego rodzaju podzespołów niewątpliwie są wtryskiwacze – urządzenia odpowiadające za dostarczanie do silnika odpowiedniej dawki paliwa, a więc bezpośrednio wpływające na jakość i stabilność pracy jednostki napędowej. Źródeł problemów z wtryskiwaczami jest wiele, począwszy od wad fabrycznych, poprzez zużycie eksploatacyjne, aż do stosowania złej jakości paliwa. Ich wymiana, ze względu na stosunkowo wysoką cenę, stanowi problem dla wielu kierujących, dlatego znaczna część z nich decyduje się na regenerację (o ile tylko jest ona możliwa). Aby przybliżyć Wam ten temat, opisaliśmy dla Was na czym polega regeneracja wtryskiwaczy.

Regeneracja wtryskiwaczy – etapy

Pierwszym etapem regeneracji wtryskiwaczy jest oczywiście ich demontaż. Na ogół czynność ta nie należy do skomplikowanych, jednak wymaga pewnej specjalistycznej wiedzy, by nie spowodować dodatkowych uszkodzeń. Po tym następuje całkowita rozbiórka i dokładne czyszczenie wtryskiwaczy – większość zakładów oferujących tę usługę stosuje w tym celu mycie wysokotemperaturowe oraz ultradźwięki.

Kolejnym etapem jest dokładna, mikroskopowa analiza każdego elementu w celu zdiagnozowania ewentualnych niewidocznych od razu uszkodzeń i problemów, które powodują konieczność wymiany dodatkowych części wtryskiwacza. Po tym następuje wymiana wszystkich uszczelnień i ponowne złożenie wtryskiwacza w całość.

Wtedy przychodzi pora na pomiary parametrów wtryskiwacza oraz jego ustawienie. Dokonuje się tego na specjalnych stołach pomiarowych, zwanych stołami probierczymi. Ich zadaniem jest wierne odtworzenie warunków pracy wtryskiwacza, a także dokonanie niezbędnych pomiarów i obliczeń, dzięki którym można wprowadzić wszystkie poprawki i regulacje, aby umożliwić dalszą optymalną pracę wtryskiwacza. Pozostaje już tylko ponowny montaż podzespołu w silniku, by w ten sposób przywrócić mu pełnię sprawności i możliwości.

Regeneracja wtryskiwaczy jest skomplikowanym procesem i nie ma możliwości przeprowadzenia jej bez specjalistycznych narzędzi i urządzeń, a także wiedzy wynikającej z dużego doświadczenia. Dlatego decydując się na usługę regeneracji warto poszukać sprawdzonego warsztatu, który wykorzystuje jedynie markowe podzespoły i nowoczesne narzędzia. Warto także zwrócić uwagę na fakt, czy serwisant udzieli gwarancji na wykonaną naprawę, gdyż w ten sposób możemy zapewnić sobie bezproblemową i profesjonalną obsługę.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Turbor, profesjonalnym zakładem regeneracji turbosprężarek, alternatorów, wtryskiwaczy i wałów pędnych.