Reduktor zużycia paliwa, czyli „ściema” dla oszczędnych

reduktor zużycia paliwaMimo, że obecnie ceny paliw utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie, na rynku motoryzacyjnym wciąż obecna jest tendencja do stosowania rozwiązań pozwalających na zmniejszenie zużycia paliwa. Wiele z nich to sprawdzone metody, takie jak na przykład wykorzystanie turbosprężarki, kompresora czy napędu hybrydowego. Jednak w sprzedaży, szczególnie tej internetowej, można znaleźć także inne, „cudowne” rozwiązania, które rzekomo pozwalają w prosty sposób zaoszczędzić naprawdę duże ilości paliwa. Jedną z nich jest reduktor zużycia paliwa, czyli małe, elektroniczne urządzenie podpinane do gniazda zapalniczki. Co więcej, opisy aukcji brzmią bardzo przekonująco, a osiągane dzięki nim efekty są poparte badaniami. W istocie, jest to jednak tylko próba oszukania kierowców, poszukujących oszczędności podczas podróżowania. Dlaczego nie warto wierzyć ofertom tego typu sprzętu?

„Magia” drzemie w prądzie

Reduktor zużycia paliwa jest reklamowany jako urządzenie, które stabilizuje przepływ prądu przez obwody w samochodzie, w ten sposób zmniejszając straty energii elektrycznej i obniżając obciążenie alternatora. Według zapewnień producenta, spalanie przy jego użyciu może spaść nawet o 20%, zaś w ślad za tym idzie zmniejszenie emisji szkodliwych substancji. A to wszystko jedynie za kilkadziesiąt złotych, ponieważ azjatyckie odpowiedniki droższych, „zachodnich” reduktorów zużycia paliwa można zakupić za niewiele ponad 20 zł. Brzmi pięknie, prawda? Nikt nie chce jednak opisać, na czym miałoby w praktyce polegać działanie tego urządzenia, co powoduje wiele wątpliwości co do jego skuteczności.

Marketing kluczem do sukcesu

Sprzedawcy zazwyczaj przedstawiają te produkty jako wynalazek amerykański, który sprawdził się w wielu pojazdach za oceanem. Ma to zwiększyć zaufanie kierowców, którzy są potencjalnymi odbiorcami reduktorów zużycia paliwa. Dodatkowo, w opisach podawane są wyniki badań, które potwierdzają działanie urządzenia. Bliższe przyjrzenie się tym wynikom pozwala jednak stwierdzić, że badania te są dalekie od wiarygodnych, zaś żadna z poważnych i niezależnych firm testujących rozwiązania motoryzacyjne nie potwierdziła ich ani nie stwierdziła żadnych wymiernych korzyści związanych z użytkowaniem reduktorów.

Reduktor zużycia paliwa to marzenie kierowców, którym zależy na zaoszczędzeniu każdej możliwej złotówki. Ten fakt oraz ich zaufanie bezlitośnie wykorzystują oszuści, chcąc zadziałać na nich przekonującym marketingiem i wiarygodnymi, lecz pozbawionymi szczegółów opisami produktu. Trafiając na tego typu aukcje pamiętajmy więc, że jest to jedynie sposób na pozbycie się pieniędzy, które można znacznie lepiej spożytkować.