Przygotowanie samochodu do wakacyjnego wyjazdu

Sezon wakacyjny w pełni, a więc wielu z Was wybiera się zapewne w wakacyjną podróż, często daleko poza granice naszego kraju. Mimo rosnącej popularności podróży samolotem, Polacy wciąż zdecydowanie wolą wyjeżdżać na wczasy własnym samochodem. Jest to zdecydowanie rozwiązanie najwygodniejsze, stwarzające najmniej ograniczeń – a to przecież jest na urlopie najważniejsze. Równie ważne jest jednak bezpieczeństwo i pewność, że podczas jazdy nie spotka nas żadna przykra niespodzianka, która w odległości kilkuset kilometrów od domu może okazać się szczególnie bolesna. Dowiedzmy się zatem, jak przygotować samochód do wakacyjnej podróży, by po drodze nie spłatał nam figla i byśmy mogli naprawdę cieszyć się wymarzonymi wczasami.

Konserwacja

Na miesiąc przed wyjazdem warto zabrać się za przeprowadzenie poważniejszych napraw i konserwacji – oczywiście, jeśli Twój pojazd ich potrzebuje. Wykonaj solidny przegląd najważniejszych podzespołów, w szczególności układu chłodzenia (łącznie z dostosowaniem płynu chłodniczego do klimatu miejsca, w które się wybierasz) oraz hamulców. Nie zapomnij także o kontroli poziomu oleju silnikowego, jego uzupełnieniu lub wymianie i w razie potrzeby wymianie filtra. Bardzo ważne jest również sprawdzenie stanu opon, od których w dużej mierze zależy bezpieczeństwo jazdy. Skontroluj głębokość bieżnika oraz ciśnienie, które warto sprawdzić dwukrotnie – na dwa tygodnie przed podróżą oraz ponownie po tygodniu, by upewnić się, że nie czeka nas wizyta u wulkanizatora. Zwróć także uwagę na sprawność klimatyzacji, która może wymagać odgrzybienia, oraz na stan filtra kabinowego. Uzupełnij też poziom płynu do spryskiwaczy.

Koło zapasowe

Sprawdź, czy Twoje koło zapasowe na pewno jest w pełni wymiarowe względem pozostałych kół, czy rozstaw śrub jest prawidłowy, a także czy poziom ciśnienia jest odpowiedni. Zwróć również uwagę na sprawność podnośnika samochodowego i rozmiar klucza do kół.

Światła

Skontroluj działanie kierunkowskazów, świateł STOP, przeciwmgielnych i głównych reflektorów, a także prawidłowe ustawienie tych ostatnich. Jeśli są przybrudzone, wyczyść je dokładnie, by były z daleka widoczne przez pozostałych użytkowników drogi.

Bagażnik

Pamiętaj, że im auto jest cięższe, tym więcej pali. Przed wyjazdem pozbądź się więc z bagażnika wszelkich zbędnych rzeczy nagromadzonych przez cały rok, robiąc tym samym miejsce nie tylko na bagaże, ale również na linkę holowniczą oraz komplet niezbędnych narzędzi, które w krytycznym momencie mogą okazać się zbawienne.

Dokumenty

Koniecznie sprawdź termin ważności przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC i nie zapomnij spakować tych dokumentów do swojego podręcznego bagażu – ich brak lub przeterminowanie mogą uniemożliwić Ci kontynuowanie podróży oraz narazić Cię na nieprzyjemności w przypadku ewentualnego zdarzenia na drodze. Dokumenty te powinny być ważne przez cały planowany okres urlopu. Ponadto, jeśli wybierasz się poza terytorium Unii Europejskiej, nie zapomnij wykupić zielonej karty, czyli międzynarodowego certyfikatu poświadczającego, że Twój samochód posiada ważne ubezpieczenie OC obowiązujące w kraju, gdzie jest ona wymagana, a więc w: Albanii, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, Tunezji, Iranie, Turcji, Izraelu oraz Ukrainie.

  • Karola Jot

    Myślę, że przed wyjazdem na urlop swoim samochodem trzeba przede wszystkim zainwestować w dobre ubezpieczenie OC i AC – http://kompleksowaochrona.pl/ Ja bez takiego ubezpieczenia nie wybrałabym się w taką podróż.