Okresowa konserwacja klimatyzacji, czyli o tym, jak przygotować samochód na nadejście upalnych dni

konserwacja klimatyzacjiKlimatyzacja samochodowa przestała już być luksusem dla wybranych i obecnie stanowi obowiązkowe wyposażenie każdego nowoczesnego pojazdu. Jednak tak jak każda inna instalacja, także i ona wymaga pewnej dbałości, by korzystanie z niej kojarzyło się z komfortem i wygodą, nie zaś problemami i nieświeżym zapachem. Na szczęście, dbałość o klimatyzację nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i środków finansowych, a jedynie okresowych kontroli i ewentualnych drobnych napraw w układzie. Oto krótki opis czynności, które należy wykonać, by bez obaw oczekiwać na nadejście gorących dni.

Dlaczego warto okresowo kontrolować stan klimatyzacji?

Klimatyzacja to układ, który jest oparty w większości o części mechaniczne, dlatego nietrudno jest domyślić się, że po pewnym czasie eksploatacji mogą one ulec zużyciu lub uszkodzeniom. To zaś może wpływać negatywnie na sprawność systemu chłodzenia powietrza, co skutkuje przede wszystkim pogorszeniem poziomu komfortu w kabinie pojazdu. Ponadto, problemy mechaniczne mogą skutkować nawet zatarciem sprężarki klimatyzacji. Oczywiście jest to usterka możliwa do naprawienia przez fachowe zakłady regeneracji podzespołów samochodowych (np. firmę Turbor, partnera naszego serwisu), jednak koszt tej usługi jest stosunkowo duży. Dodać należy także, że w instalacji wentylacyjnej po pewnym czasie mogą pojawiać się różnego rodzaju organizmy, na przykład grzyby lub pleśń. To poważny problem, ponieważ skutkuje nie tylko nieprzyjemnym zapachem wewnątrz pojazdu, ale może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Rozwiązaniem jest usługa ozonowania samochodu, czyszczenie ultradźwiękowe lub okresowe stosowanie preparatów bakteriobójczych do klimatyzacji.

W jaki sposób można zadbać o klimatyzację?

Jak już wspominaliśmy, najważniejsze jest monitorowanie stanu klimatyzacji. Ten układ tylko z pozoru wydaje się być bezobsługowy – w rzeczywistości brak choćby odrobiny uwagi może wiązać się z dużymi problemami. Alarmujące powinno być dla nas niewłaściwe działanie układu, i to zarówno wtedy, gdy klimatyzacja „ledwo działa”, jak i wtedy, gdy powietrze wydostające się z układ wentylacyjnego jest lodowate. Należy także co pewien czas sprawdzać stan bezpieczników oraz oczyszczać wloty powietrza z liści i innych zanieczyszczeń. W przypadku nieprzyjemnego zapachu wewnątrz auta, trzeba zastosować jedną z wymienionych powyżej metod, czyli ozonowanie, preparaty czyszczące lub czyszczenie ultradźwiękowe. Przy okazji warto wymienić (lub przynajmniej oczyścić) kabinowy filtr powietrza.

Okresowa konserwacja klimatyzacji jest ważnym elementem prac związanych z utrzymaniem samochodu. Zadbana klimatyzacja to gwarancja komfortu oraz sposób na ograniczenie nieprzewidzianych napraw pojazdu.