Naprawa samochodu po gradobiciu

naprawa samochodu po gradobiciu

Nadchodzi lato, z jednej strony czas wakacji, słonecznej pogody i radości, szczególnie dzieci i młodzieży, z drugiej jednak strony jest to okres przelotnych i nieraz gwałtownych burz. Zdarza się także, że są połączone z gradobiciami, które mogą być bardzo groźne dla naszego samochodu. Jednak nie każdy ma do dyspozycji garaż, a czasem po prostu możemy nie zdążyć właściwie zabezpieczyć pojazdu, choćby podczas pracy lub wyjazdu na zakupy. Co więc robić, gdy skutkiem nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, nasz samochód zostanie uszkodzony przez grad?

Metody naprawy samochodu uszkodzonego przez grad

Co roku kilka tysięcy aut zostaje uszkodzonych przez grad. Naprawianiem ich zajmują się wyspecjalizowane firmy, posiadające odpowiednie narzędzia i technologie pozwalające na naprawę większości usterek.

Wymiana szyb

To najczęstszy rodzaj napraw, który jest konieczny do wykonania – duży grad powoduje zbyt duże uszkodzenia, by można było uniknąć wymiany szyb. Jednak małe „pajączki”, rysy i odpryski szkła da się naprawić – firmy stosują do tego specjalną żywicę, którą wypełniają ubytki, a następnie wygładzają powierzchnię. Dzięki temu unikamy konieczności kosztownego demontażu i oczywiście zakupu szyby, znacznie zmniejszając koszty naprawy.

Naprawy blacharsko-lakiernicze

Wgniecenia w karoserii można naprawić tradycyjną metodą, poprzez szpachlowanie, czy nawet wymianę elementów w warsztacie blacharskim. To jednak często bardzo kosztowne i czasochłonne rozwiązanie. Wadą takiego rozwiązania jest znaczne obniżenie wartości samochodu – nawet najlepiej wykonane szpachlowanie czy lakierowanie da się odnaleźć, np. przy użyciu miernika grubości lakieru. Może to być podstawą do negocjowania ceny czy nawet odstąpienia od transakcji przez przyszłego potencjalnego kupca na nasz samochód. Z drugiej jednak strony ilość i dostępność warsztatów wykonujących tego typu naprawy jest bardzo duża, a ceny potrzebnych części względnie niskie.

Naprawa typu smart

Tego typu naprawy polegają na wypychaniu i wyciąganiu wgnieceń w karoserii za pomocą odpowiednich dźwigni i przyklejanych do lakieru „grzybków”. Tę technologię wykorzystują najlepsze firmy zajmujące się usuwaniem szkód po gradobiciu ze względu na jej zalety. Pozwala ona na naprawę bez naruszania powłoki lakierniczej oraz oryginalnej warstwy antykorozyjnej. Często nie jest konieczny nawet demontaż części nadwozia, dlatego czas naprawy zostaje znacznie skrócony.

Naprawa samochodu po gradobiciu to często skomplikowany i czasochłonny proces. Bywa także kosztowny, dlatego kupując autocasco warto upewnić się, że firma ubezpieczeniowa pokryje koszty usuwania szkód nawałnicy.