Jesienne zagrożenia na drodze

jesienne zagrożenia na drodze„Zima zaskoczyła kierowców” – tę frazę zna chyba każdy z nas. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że tak samo kierowców może zaskoczyć jesień. Zmienna aura, złe warunki atmosferyczne czy wczesne zachody słońca sprawiają, iż prowadzenie samochodu jesienią może okazać się bardzo niebezpieczne i ryzykowne. Nawet najbardziej doświadczeni kierowcy często nie radzą sobie z jesienną rzeczywistością drogową, zatem nie obędzie się bez odpowiedniego przygotowania. Warto więc dowiedzieć się, jakie zagrożenia czyhają na nas na jesiennej drodze i nauczyć się je dostrzegać, bowiem nawet kilka pięknych, złotych liści może sprawić nam spore problemy podczas jazdy.

Deszcz

Największym zagrożeniem podczas jesiennej jazdy jest bez wątpienia deszcz. Po pierwsze, znacznie ogranicza on widoczność, która ma przecież kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Aby ograniczyć ryzyko związane z brakiem widoczności, powinniśmy zadbać o stan wycieraczek w samochodzie – najlepiej jest przed sezonem jesiennym wymienić je na nowe, nie wybierając tych najtańszych, ale takie, które faktycznie będą zbierać wodę z naszej szyby i nie pozostawią smug i rys, zapewniając nam w ten sposób bezpieczeństwo. Drugim zagrożeniem spowodowanym przez deszcz jest mokra nawierzchnia. Przede wszystkim negatywnie wpływa to na przyczepność samochodu oraz znacznie wydłuża drogę hamowania – łatwo więc stracić kontrolę nad swoim pojazdem. Ponadto, jeśli zbyt szybko wjeżdżamy w powstałe na drodze kałuże, nasze opony nie nadążają z odprowadzaniem wody, co często kończy się wpadnięciem w poślizg. Jednak nie tylko deszcz może sprawić, że nawierzchnia jezdni będzie śliska – równie niebezpieczne są występujące rano i wieczorem okresowe zawilgocenia powstające z powodu mgły i dużej wilgotności powietrza.

Liście

Jak już wspomnieliśmy, piękne, jesienne liście również mogą okazać się ogromnym zagrożeniem. Gdy spadną z drzew i ich warstwa zalega na drodze, a nadjeżdżający kierowca musi nagle zahamować, prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg jest niemal stuprocentowe – szczególnie, jeśli padał deszcz. Długość drogi hamowania na takiej nawierzchni jest bowiem porównywalna z długością drogi hamowania na nawierzchni oblodzonej. Ponadto, liście zakrywają ubytki i nierówności w jezdni, co również może okazać się bardzo groźną pułapką.

Wiatr

Często lekceważony, wiatr również może okazać się ogromnym zagrożeniem podczas jazdy. Jego gwałtowny podmuch może bowiem spowodować zmianę naszego toru jazdy. To z kolei, w połączeniu z mokrą nawierzchnią, może stać się trudne do opanowania i w rezultacie bardzo niebezpieczne. Szczególnie uważać należy wyjeżdżając z terenu osłoniętego, jak np. las, na teren otwarty, kiedy to podmuchy są wyjątkowo gwałtowne i mocne.

Problemy z koncentracją

Długie, jesienne wieczory, chłodne poranki i ponura aura zdecydowanie nie wpływają dobrze na nasze samopoczucie. Sprawiają, że czujemy się senni, przemęczeni i mamy problemy z koncentracją. Podczas jazdy może się to okazać zabójcze. Prowadząc samochód jesienią, musimy być więc jeszcze bardziej czujni, niż w innych okresach roku, musimy cały czas być skoncentrowani i skupieni na drodze i w żadnym wypadku nie możemy się rozpraszać – tylko wtedy będziemy mogli prawidłowo ocenić sytuację i błyskawicznie zareagować na pojawiające się niebezpieczeństwo.