Dodatkowe i obowiązkowe wyposażenie samochodu – o czym warto pamiętać przed wakacyjnym wyjazdem?

obowiązkowe wyposażenie samochoduCoraz więcej osób decyduje się na wakacyjny wyjazd własnym samochodem. Oczywiście wymaga to pewnych przygotowań, by mieć pewność, że samochód nie zawiedzie nas i nie utrudni wakacyjnego wyjazdu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że należy zadbać nie tylko o mechaniczny aspekt przygotowań, ale też o odpowiednie wyposażenie pojazdu, ważne szczególnie podczas wyjazdów poza granice naszego kraju. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu, a co dodatkowo warto zabrać ze sobą? Oto krótki artykuł na ten temat.

Wyposażenie konieczne w Polsce

Polskie prawo nie narzuca dużych wymagań na kierowców. Jedynymi niezbędnymi elementami wyposażenia są trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica o zawartości co najmniej 1 kg proszku gaśniczego, opatrzone znakiem homologacji i – w przypadku gaśnicy – aktualną datą ważności. Koło zapasowe oraz apteczka, wbrew panującemu powszechnie przekonaniu, nie stanowią obowiązkowego wyposażenia, a ich brak nie jest podstawą do otrzymania jakiejkolwiek kary w przypadku kontroli. Mimo tego, dla bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników ruchu, warto zaopatrzyć się w odpowiednią apteczkę i mieć koło zapasowe lub zestaw naprawczy cały czas.

O czym trzeba pamiętać jadąc za granicę?

Przepisy w poszczególnych krajach, nawet tych wchodzących w skład Unii Europejskiej, nie są ujednolicone i mogą zaskoczyć przebywających w nich turystów, dlatego warto upewnić się, co jest wymagane w każdym z odwiedzanych krajów.

W coraz większej liczbie krajów obowiązkiem staje się odblaskowa kamizelka. Należą do nich Austria, Finlandia, Chorwacja, Węgry, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Czechy i Słowacja, zaś Słowenia wymaga ich dla każdego z pasażerów.

obowiązkowe wyposażenie samochoduSłowacja jest szczególnie „niebezpiecznym” krajem dla lubiących podróżować bez kłopotów. Tamtejsze przepisy bardzo restrykcyjnie podchodzą do kwestii wyposażenia samochodu, a policjanci dokonują kontroli bardzo drobiazgowo. W tym kraju samochód musi mieć, poza wymienioną już kamizelką i oczywiście trójkątem ostrzegawczym, także komplet żarówek i bezpieczników, koło zapasowe oraz narzędzia potrzebne do jego wymiany, linkę holowniczą i apteczkę wyposażoną według europejskich norm. Warto też zadbać o naklejkę z napisem „PL”, nawet, gdy samochód pozornie nie wymaga tego, ze względu na białe tablice rejestracyjne – słowaccy policjanci częściej kontrolują samochody bez naklejki.

Komplet żarówek musimy mieć także wtedy, gdy wybieramy się do Francji, Czech, Słowenii czy Chorwacji. W Polsce nie są obowiązkowe, choć warto mieć je przy sobie – spalona żarówka może być podstawą do mandatu lub nawet zatrzymania dowodu rejestracyjnego, choć można uniknąć tego problemu, samodzielnie wymieniając ją na zapasowa nawet podczas kontroli.

  • Świetny blog. Lubię tutaj zaglądać :)