Czy przegląd samochodu jest ważny?

przegląd samochoduKodeks Ruchu Drogowego przewiduje, że każdy samochód musi pod odpowiednimi warunkami podlegać okresowemu badaniu technicznemu, nazywanemu obiegowo „przeglądem”. Zazwyczaj sprowadza się to do corocznej wizyty u mechanika, którego zadaniem jest sprawdzenie podstawowych podzespołów i, w przypadku gdy wszystko jest w porządku, zatwierdzenie badania wpisem do dowodu rejestracyjnego. Jednak czy to badanie jest naprawdę istotne? Jaki może mieć wpływ na bezpieczeństwo? A może to tylko zbędnie wydane pieniądze?

Na czym polega przegląd samochodu?

Aby właściwie zrozumieć, czy przegląd samochodu jest ważny z dla bezpieczeństwa, prześledźmy na czym polega ten proces. Zgodnie z Kodeksem Ruchu Drogowego sprawdzeniu podlegają:

  • oświetlenie samochodu
  • stan ogumienia
  • stan szyb i nadwozia
  • skuteczność układu hamulcowego
  • stan amortyzatorów
  • stan zawieszenia i układu kierowniczego
  • parametry silnika za pomocą analizy spalin oraz stan instalacji LPG (o ile występuje)

Powyższa lista zawiera wszystkie elementy, które decydują o prawidłowym i bezpiecznym funkcjonowaniu pojazdu. Mechanik sprawdza zarówno stan karoserii, stanowiącej bezpośrednie zabezpieczenie osób znajdujących się w samochodzie, jak i podzespoły odpowiadające za właściwości jezdne i prowadzenie pojazdu, czyli układ kierowniczy oraz hamulcowy. Awaria któregokolwiek z wymienionych elementów mogłaby być tragiczna w skutkach, gdyż każdy z nich ma decydujący wpływ na możliwość kontrolowania pojazdu.

Odpowiadając na pytanie zawarte w nagłówku artykułu – z pewnością obecnie już żaden z Czytelników nie ma wątpliwości, że przegląd samochodu jest ważny dla bezpieczeństwa zarówno osób znajdujących się w danym samochodzie, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Badanie to jest więc koniecznością nie tylko ze względów prawnych (jego brak wiąże się z wysokimi karami i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego w przypadku kontroli policyjnej), ale także z uwagi na troskę o zdrowie i życie uczestników ruchu. Tylko dzięki regularnemu kontrolowaniu stanu technicznego samochodu możliwe jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia różnego rodzaju zdarzeń drogowych z winy pojazdu, a im mniejsze ono jest, tym większa szansa na bezproblemowe dotarcie do celu podróży.

Ile kosztuje badanie techniczne?

Przegląd wymaga wykonania pewnej pracy przez mechanika, a więc wiąże się z pewnymi określonymi kosztami. Jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także w porównaniu do kosztów eksploatacji samochodu pieniądze wydane na okresowe badanie techniczne nie są duże i nie powinny stanowić wielkiego problemu wśród użytkowników pojazdów. Przejdźmy jednak do nieco bardziej obrazowych, liczbowych danych – le trzeba zapłacić za badanie? Ograniczymy się do najbardziej typowych przypadków, choć w pewnych szczególnych sytuacjach, jak na przykład pierwsze badanie samochodu sprowadzanego z zagranicy ceny usługi diagnosty są nieco inne. Otóż w przypadku samochodu o masie do 3,5 t koszt ten wynosi 99 zł, zaś dla pojazdów z instalacją gazową jest to 161 zł. Przegląd motocykla to wydatek 63 zł.

Widać więc wyraźnie, że koszty badania technicznego są bardzo małe i warto je ponieść by mieć pewność, że stan pojazdu jest odpowiedni. Wykonanie przeglądu powinno być więc istotne dla każdego kierowcy, zaś jego brak może skutkować poważnymi konsekwencjami, w najlepszym przypadku wyłącznie natury prawnej i finansowej.

Źródło ilustracji: auto-news.pl