Czarne skrzynki w samochodach

Czarne skrzynki w samochodachCzarne skrzynki to urządzenia od dawna stosowane w wielu maszynach transportowych. Najczęściej kojarzymy je z samolotami, choć spotkać można je także w pociągach lub ciężarówkach. Stosunkowo świeżym w naszym kraju, choć popularnie stosowanym za granicą pomysłem jest montowanie ich także w… samochodach osobowych. W jakim celu? To postaramy się przedstawić w dzisiejszym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Czym są czarne skrzynki w samochodach?

Zadaniem czarnych skrzynek jest rejestrowanie sposobu, w jaki porusza się dany pojazd. W przypadku „osobówek” ich rola jest dokładnie taka sama – mają monitorować styl jazdy kierowcy, zwracając uwagę na to, jak często przekraczana jest dozwolona prędkość, czy zdarzają się gwałtowne hamowania i inne niebezpieczne sytuacje. Nie ma to jednak na celu informowanie policji o wykroczeniach w celu zwiększenia ilości mandatów. Czarne skrzynki w samochodach mają być montowane przez firmy ubezpieczeniowe, które kierowców uważnych i jeżdżących zgodnie z przepisami chcą nagradzać niższą ceną OC. Informacje o stylu jazdy mają być przesyłane drogą radiową do centrali zajmujących się ich analizą, zaś sam ubezpieczyciel ma otrzymywać gotowe raporty, by wykorzystać je podczas negocjacji z klientem.

Pierwszą z polskich firm, które chcą wprowadzać czarne skrzynki w samochodach osobowych, jest Link4. Proces ma przebiegać stopniowo – na początku dotyczyć będzie tylko przedsiębiorców mających floty samochodowe i to tylko tych, którzy wyrażą chęć przystąpienia do programu, choć docelowo prawdopodobnie będzie to dostępne dla każdego.

Korzyść, czy problem?

Sam pomysł wydaje się dość ciekawy, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę jego koszty – samo zamontowanie urządzenia powinno kosztować nie więcej, niż 200 zł, zaś koszty użytkowania i obsługi mają być wliczone w cenę ubezpieczenia. Sama zaś cena OC może dzięki temu może obniżyć się o 10-30%. Ponadto, statystyki z państw Europy Zachodniej pokazują, że instalacja czarnych skrzynek w samochodach ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo – wypadków jest o kilka procent mniej. Spadły także koszty usuwania szkód, a to oznacza, że wypadki są mniej niebezpieczne. Korzyści są więc całkiem spore i z pewnością skuszą wielu kierowców.

Są jednak i tacy, którzy nie myślą pozytywnie o tym pomyśle. Niektórzy obawiają się bowiem, że czarne skrzynki mogą być niewłaściwie wykorzystane, na przykład nie tylko do analizy stylu jazdy, ale także i celu podróży. To zaś są już informacje, którymi nie każdy chciałby się dzielić. Firmy ubezpieczeniowe zastrzegają jednak, że nie mają takiego zamiaru oraz że dane będą odpowiednio chronione.

Czarne skrzynki w samochodach to pomysł dość kontrowersyjny, choć dla wielu kierowców, szczególnie tych młodych, może stać się nadzieją na tańsze ubezpieczenia. Czy staną się popularne w naszym kraju? Cóż, wiele wskazuje na to, że tak, choć najprawdopodobniej potrwa to jeszcze kilka lat.