Apteczka samochodowa – mała rzecz, wielka pomoc

apteczka samochodowaNa terenie Polski kierowcy, jeśli nie przewożą pasażerów w celach zarobkowych, nie mają obowiązku posiadać w swoim samochodzie apteczki. Jednak to, że nie ma takiego nakazu, nie oznacza, że nie powinniśmy jej mieć. Gaśnica i trójkąt ostrzegawczy nie zawsze bowiem wystarczą – a przecież nie chcemy mieć na sumieniu czyjegoś zdrowia, a nawet życia. Warto więc uświadomić sobie, dlaczego zawsze powinniśmy wozić w swoim bagażniku apteczkę i jakie mogą być konsekwencje jej nieposiadania. Równie ważne jest jej prawidłowe wyposażenie – o tym także napiszemy poniżej. Zapraszamy więc do lektury.

Dlaczego warto?

Głównym argumentem przemawiającym za wożeniem apteczki jest oczywiście ratunek dla ludzkiego życia i zdrowia. Przyda się ona na okoliczność, gdy będziemy świadkami lub uczestnikami wypadku drogowego. Nawet, jeśli sami nie umiemy udzielić pierwszej pomocy, apteczka może przydać się komuś innemu, kto poradzi sobie z tym za nas. Ta mała paczuszka może bowiem uratować niejedno życie. Jeśli zaś ten argument do Was nie przemawia, warto wiedzieć, że według polskiego prawa za nieudzielenie pomocy grozi odpowiedzialność karna. Zgodnie z art. 162 § 1 Kodeksu Karnego „kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3” – groźba więzienia powinna więc być wystarczającą motywacją dla tych, którym nie zależy na cudzym życiu. Ponadto, apteczka wymagana jest w wielu krajach Unii Europejskiej, więc wybierając się za granicę i tak dobrze jest ją posiadać. Mimo, iż polskich kierowców wymóg ten nie obowiązuje, trudno będzie wytłumaczyć to zagranicznym policjantom. Dadzą nam oni wysoki mandat, od którego oczywiście możemy się później odwoływać – jednak nie każdy będzie miał na to ochotę, czas i pieniądze. Jeśli więc nie dla bezpieczeństwa, to dla świętego spokoju warto spakować do samochodu apteczkę przed zagranicznym wyjazdem.

Jak wyposażyć apteczkę?

Wyposażenie apteczek w całej Unii Europejskiej określone jest przez niemiecką normę DIN `13164. W apteczce powinny więc znajdować się: 1 szt. sterylnego opatrunku indywidualnego G, 3 szt. sterylnego opatrunku indywidualnego M,1 opakowanie plastrów 10 x 6 cm (8 szt.), 1 rolka plastra 5m x 2,5cm, 2 szt. opaski elastycznej 4m x 6cm, 3 szt. opaski elastycznej 4m x 8cm, sterylna chusta opatrunkowa 60 x 80 cm (sterylna), 2 sterylne chusty opatrunkowe 40 x 60 cm, 2 chusty trójkątne, 3 opakowania sterylnego kompresu 10×10 cm (pakowane po 2 szt. – łącznie 6 kompresów), nożyczki z zaokrąglonymi końcami 14,5 cm, 4 szt. rękawic lateksowych, koc ratunkowy (folia termiczna) 160 x 210 cm oraz instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Jest także lista rzeczy, które nie powinny znajdować się w apteczce, gdyż mogą być użyte w nieprawidłowy sposób i w konsekwencji jeszcze bardziej zaszkodzić poszkodowanej osobie. Są to jakiekolwiek leki, wata, lignina, nożyczki z ostrymi końcami, agrafki czy inne ostre przedmioty, a także płyny dezynfekcyjne jak np. woda utleniona, jodyna. Jeśli zaś chodzi o wygląd samej apteczki, powinna być mała, zrobiona z wodoodpornego materiału i w jaskrawym kolorze, by łatwo było ją zlokalizować. Zawartość apteczki warto od czasu do czasu sprawdzić pod kątem terminu ważności znajdujących się w niej elementów, by mieć całkowitą pewność, że w razie potrzeby spełni ona swoje zadanie.